Zapalenie stawu biodrowego a codzienne czynności – jak sobie radzić?

Stan zapalny stawu biodrowego może prowadzić do ograniczenia ruchu, utrudniając wykonywanie codziennych czynności, takich jak chodzenie, siadanie lub wchodzenie po schodach. Dlatego choroby nie wolno lekceważyć i przy jej objawach należy podjąć działania, ułatwiające wykonywanie codziennych czynności. Zobacz, jak sobie radzić na co dzień z zapaleniem stawu biodrowego.

Czym jest zapalenie stawu biodrowego?

Stan zapalny stawu biodrowego jest znany też jako zwiewne lub przemijające zapalenie stawu biodrowego (PZSB). To łagodna, samoograniczająca się choroba, która jednak daje uciążliwe dolegliwości [1].  Przyczyny wystąpienia zapalenia stawu biodrowego nie są do końca znane. Powszechnie uważa się, że choroba ma podłoże wirusowe lub bakteryjne [1]. Najczęściej występuje po przebytej infekcji układu oddechowego. Może również pojawić się w wyniku urazu lub alergii [2].

Jakie są objawy zapalenia biodra?

Charakterystyczne dla tej choroby jest to, że ma ona nagły początek. Przede wszystkim jest to ból w pachwinie, a niekiedy może pojawić się też gorączka [2]. Zazwyczaj zapalenie stawu biodrowego mija w ciągu 7-12 dni [2], ale przez ten czas chory odczuwa dolegliwości, które utrudniają mu wykonywanie wielu czynności.

Jak zapalenie biodra wpływa na codzienne życie?

Pacjent z zapaleniem stawu biodrowego odczuwa silne dolegliwości bólowe pachwiny lub uda [1]. Zdarza się, że ból promieniuje również do stawu kolanowego. W wyniku stanu zapalnego dochodzi do utykania, przykurczu zgięciowego oraz do bolesnego ograniczenia wykonywania różnego stopnia zgięcie, odwiedzenia i rotacji zewnętrznej nogi [2]. Ponadto ograniczona jest również bierna ruchomość bolącej kończyny dolnej [1]. Dolegliwości te mogą utrudniać wykonywanie codziennych czynności, począwszy od chodzenia i kucania po wstawanie z krzesła lub z łóżka.

Jak sobie radzić z zapaleniem stawu biodrowego?

Należy pamiętać, że stan zapalny stawu biodrowego może wiązać się z różnymi innymi chorobami. Dlatego warto obserwować swoje dolegliwości i nie lekceważyć nieprzemijającego bólu lub innych objawów, takich jak [3]:

  • obrzęk, zaczerwienienie lub ocieplenie stawu;

  • znaczne ograniczenie ruchomości w stawie;

  • nasilanie się bólu w nocy;

  • trudności z rozruszaniem się rano przez ponad godzinę po wstaniu z łóżka;

  • zmęczenie i osłabienie organizmu;

  • gorączka lub stan podgorączkowy;

  • bóle mięśni;

  • utrata apetytu lub nagły spadek masy ciała.

W niektórych przypadkach może być konieczne przyjmowanie antybiotyku [2].

Co na zapalenie stawu biodrowego? Domowe sposoby

Ulgę przy dolegliwościach bólowych w przypadku zapalenia stawu biodrowego mogą przynieść niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) przyjmowane w formie doustnej (np. tabletki) lub miejscowej (np. żel przeciwbólowy i przeciwzapalny). Można je stosować przez kilka dni, postępując zgodnie z zaleceniami umieszczonymi na ulotce dołączonej do opakowania [3].

Niestety na czas zapalenia stawu biodrowego należy ograniczyć aktywność do minimum oraz absencję zawodową, zwłaszcza gdy jest to praca fizyczna. Zaleca się głównie odpoczynek (tzw. ciszę mechaniczną) [2] i unikanie wykonywania czynności, które potęgują ból. Odciążenie stawu biodrowego jest bardzo ważne zwłaszcza w przypadku ostrego bólu. Nadmierna aktywność może spowodować dalsze uszkodzenia biodra. Ulgę przynoszą także zimne okłady. Można do tego wykorzystać woreczek z kostkami lodu lub kupić w aptece specjalne żele wielorazowe. Zimno zmniejsza objawy zapalenia stawu. Okłady wykonuje się 2-3 razy dziennie średnio przez 15 minut, uważając, by nie odmrozić skóry [3].

Dopiero kiedy silne objawy ustąpią, można rozpocząć fizykoterapię [2]. Najważniejsze, by była ona prowadzona pod okiem specjalisty. Rehabilitant lub fizjoterapeuta mogą zalecić wykonywanie w domu ćwiczeń wzmacniających staw oraz poprawiających jego ruchomość [3]. Natomiast pacjenci z nadwagą lub otyłością powinni zredukować masę ciała, by odciążyć chore biodro.

Jeśli domowe sposoby na zapalenie stawu biodrowego zawiodą, wówczas należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza, który zleci dalsze badania w celu ustalenia przyczyny odczuwanych dolegliwości.

Artykuł na zlecenie marki 4flex/

Bibliografia:

1. Nouri A. i in., Przemijające zapalenie stawu biodrowego (Transient synovitis of the hip: a comprehensive review), Medycyna Praktyczna dla Lekarzy, 2015: https://www.mp.pl/pediatria/artykuly-wytyczne/artykuly-przegladowe/116327,przemijajace-zapalenie-stawu-biodrowego

2. Smolewska E., Jakie są objawy przemijającego zapalenia stawu biodrowego? Z czym go różnicować? Jakie leczenie zastosować?, Medycyna Praktyczna dla Lekarzy, 2020: https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.17.75.5.

3. Guła Z., Ból stawów: przyczyny, objawy i leczenie, Medycyna Praktyczna dla Pacjentów, 2022: https://www.mp.pl/pacjent/objawy/64576,bol-stawow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *